Deklaracja dostępności
Ośrodek Pomocy Społecznej w Błoniu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony BIP OPS w Błoniu - Biuletyn Informacji Ośrodka Pomocy Społecznej w Błoniu.
Data publikacji strony internetowej:
Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
1. Po powiększeniu widoku strony do 200% nie widać całości informacji ze strony
2. Brak zapewnionego kontrastu między kolorami pierwszego planu o tła aby sprostać wymaganiom w zakresie kontrastu WCAG2AA
3. Brak ostrzeżenia przed otwarciem nowego okna/zakładki w przeglądarce.
4. Brak poszerzonego opisu przy złożonym elemencie graficznym.
5. Brak informacji o formacie, rozmiarze i języku przy linku do dokumentu.
Informacja dla użytkowników niepełnosprawnych:
1. Po witrynie można poruszać się także za pomocą klawiatury poprzez użycie klawisza tabulacji (Tab) oraz można używać standardów skrótów klawiaturowych przeglądarki.
2. Strona internetowa została zaprojektowana i zbudowana w taki sposób, aby jak największa liczba użytkowników mogła z niej swobodnie korzystać na różnych systemach operacyjnych i różnych przeglądarkach.
3. Strona internetowa jest respontywna.
4. Na stronie internetowej strony jest fokus(obramowanie) przy elementach interaktywnych.
5. Na stronie nie ma żadnych pułapek klawiaturowych
6. Na stronie jest działająca wyszukiwarka/aktualna mapa strony
7. Nawigacja za pomocą klawiatury jest logiczna i zgodna z wyglądem strony.
8. Strona nie posiada elementów, które szybko błyskają na czerwono lub gwałtownie zmieniają jasność.
9. Z treści strony można korzystać bez względu na orientację ekranu (pozioma/pionowa).
10. Strona nie posiada instrukcji odnoszących się do koloru elementu.
11. Strona nie posiada informacji przekazywanych jedynie za pomocą koloru, użycia pozycji lub formy.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
Data sporządzenia deklaracji:
Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządzono na podstawie badania przeprowadzonego samodzielnie. Skorzystano z dostępnej listy kontrolnej do samodzielnego badania dostępności cyfrowej strony internetowej https://www.gov.pl/attachment/1a3e2bb5-6d60-4897-ac2f-07a8e91e70ed
Dodatkowo skorzystano z dostępnego narzędzia do oceny strony: http://checkers.eiii.eu, z którego wynika, że
Strona internetowa www.bip.opsblonie.pl spełnia wymagania w 98,5%
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Kamil Lubański, lubanski.k@opsblonie.pl. 22 770 70 43
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Ośrodek Pomocy Społecznej,
- Adres: ul. Wyszyńskiego 13, 05-870 Błonie,
- mejl: kancelaria_ops@opsblonie.pl.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Ośrodek Pomocy Społecznej w Błoniu – mieści się przy ul. Wyszyńskiego 13, 05-870 Błonie - budynek jest częściowo dostosowany dla osób niepełnosprawnych.
Budynek usytuowany jest wewnątrz terenu zabudowy wielorodzinnej, bez bezpośredniego dostępu do dróg publicznych i parkingu, dojścia do budynku prowadzą tylko od ciągów pieszych osiedlowych. Dla użytkowników budynku zgodnie z warunkami zabudowy zapewnione są miejsca parkingowe na parkingu dostępnym od ul. Wyszyńskiego (od strony wschodniej budynku) w tym jedno dla osób niepełnosprawnych. Parking oddalony jest od wejścia do budynku o około 70 metrów. Wejście do budynku jest od strony zachodniej, dostępne bezpośrednio z poziomu terenu przed wejściem bez barier architektonicznych, ale nie prowadzą do niego pola uwagi. Budynek OPS w Błoniu składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych (parter, piętro) i jest częściowo dostępny dla osób niepełnosprawnych. Do budynku prowadzą 2 pary drzwi wejściowych w odległości 170 cm od siebie otwieranych do zewnątrz (do siebie). Przy zewnętrznych drzwiach wejściowych do budynku zapewniona jest odpowiednia przestrzeń manewrowa, odległość do 2 wewnętrznych drzwi wejściowych nie zapewniałaby odpowiedniej przestrzeni manewrowej między drzwiami dlatego podczas godzin pracy ośrodka są one w pozycji otwartej. Za wejściem do budynku po prawej stronie znajduje się platforma osobowa (model Cibes A5000 o udźwigu 400 kilogramów dla max. 5 osób) o wymiarach 140cm x 110 cm zapewniająca możliwość transportu osoby niepełnosprawnej na piętro. Przyciski platformy mają znaki alfabetu Braille'a. Po wejściu na platformę i zamknięciu drzwi, żeby wjechać na 1 piętro należy wcisnąć i trzymać aż do zatrzymania platformy na piętrze przycisk oznaczony cyfrą 1, analogicznie żeby zjechać na parter po wejściu na platformę i zamknięciu drzwi należy wcisnąć i trzymać aż do zatrzymania platformy na parterze przycisk oznaczony cyfrą 0. Uwaga: podczas jazdy nie należy opierać się o ściany szybu platformy i górnym zwieńczeniu panelu sterowania (jest to hamulec bezpieczeństwa). Na parterze budynku znajduje się łazienka w pełni dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Na korytarzach na parterze i piętrze budynku zapewniona jest odpowiednia przestrzeń manewrowa dla osób poruszających się na wózku, jednakże drzwi do większości pomieszczeń biurowych mają szerokość tylko 80 cm, a w pomieszczeniach brak jest odpowiedniej przestrzeni manewrowej dla osób poruszających się na wózku.
Brak w budynku:
-pól uwagi
-informacji na temat rozkładu pomieszczeń, co najmniej w sposób dotykowy lub głosowy – dostępny rozkład opisowy na tablicy za drzwiami wejściowymi po lewej stronie;
-oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących
-pętli indukcyjnych
-w pomieszczeniach biurowych przestrzeni manewrowej dla osób poruszających się na wózku
-możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego (PJM).
Klub Seniora – mieści się w lokalu użytkowym przy ul. Traugutta 6, 05-870 Błonie – częściowo dostosowany dla osób niepełnosprawnych.
Wejście do lokalu użytkowego w którym mieści się Klub Seniora znajduje się powyżej poziomu terenu. Do wejścia oprócz schodów prowadzi pochylnia dla osób niepełnosprawnych, ale nie prowadzą do niego pola uwagi. Dla użytkowników budynku zapewniono miejsca parkingowe od ul. Traugutta, ale brak jest oznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Brak w lokalu:
-łazienki dostosowanej dla osób niepełnosprawnych
-pól uwagi
-oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących
-pętli indukcyjnych
-możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego (PJM). Usługa nie jest dostępna online.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247
Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848